10 Ιαν 2013

EYΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μπάμπεργκ 90-83

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπάμπεργκ με τον Μπόστιαν Νάχμπαρ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, όμως κατάφερε να φτάσει στην τρίτη νίκη (90-83) της στο "Top-16".

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε την τρίτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας σε ισάριθμα παιχνίδια, καθώς επικράτησε δύσκολα της Μπάμπεργκ με 90-83.
Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα βρήκαν πολλές δυσκολίες κυρίως στο περιφερειακό σουτ των πρωταθλητών Γερμανίας (13/23), αλλά και στον εκπληκτικό Μπόστιαν Νάχμπαρ, ο οποίος σημείωσε 35 πόντους με 5/6 βολές, 6/11 δίποντα, 6/7 τρίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και είχε 3 ασίστ.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και με 6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με 24-22. Στη συνέχεια με 8/10 τρίποντα διεύρυναν το προβάδισμα τους στους έξι πόντους (40-34), ενώ κατάφεραν να βρεθούν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (45-46), καθώς ο Κριάπα με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε για τους Ρώσους.
Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Ντιόντε Κρίστμας να δίνει πολύτιμες λύσεις για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η Μπάμπεργκ, όμως με τους Νάχμπαρ, Γκίμπσον έμεινε κοντά στους γηπεδούχους και με τον Νάχμπαρ πέρασε μπροστά με 63-62. Οι Ρώσοι, πάντως ισορρόπησαν και με τρίποντο του Θοδωρή Παπαλουκά στη λήξη της τρίτης περιόδου θα βρεθούν μπροστά με 67-64.
Στα τελευταία δέκα λεπτά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ με τη Μπάμπεργκ πάντα κοντά της, αλλά δύο τρίποντα από Κρίστμας και Τεόντοσιτς σημείωσαν το 85-78 για να φτάσει τελικά η ΤΣΣΚΑ στο θετικό αποτέλεσμα με 90-83.
Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-46, 67-64, 90-83.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 17(3), Μίτσοφ 4, Τζάκσον 5, Κρστιτς 14, Κρίστμας 17(4), Καούν 10, Κριάπα 19, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς 4.
Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 12(2), Γκόλντσμπερι 9(3), Νάχμπαρ 35(6), Τάντα 2, Σμιντ 1, Νιούμαν 2, Γιάκομπσεν 8(2), Ζιρμπς 12, Ογκίλβι 2.
Πηγή: Sport 24

EYΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Link.Kallithea vs PAOK Saloniki