5 Ιαν 2013

EYΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Μπουμ και κάτω!

Ο Κόρμπος το δήλωσε παραμονή του αγώνα στη Nova ότι πάνε για νίκη στο ΟΑΚΑ, αλλά από τον Παναθηναϊκό προφανώς γελούσαν. Τελικά στο τέλος έκλαψαν! Ο Λεβαδειακός και συγκεκριμένα ο Βασιλείου εκμεταλλεύτηκε τα δύο λάθη του... φευγάτου Μπουμσόνγκ και ανέτρεψε το 1-0 που είχε πετύχει ο Τοτσέ στο 12ο λεπτό φεύγοντας με το τρίποντο (2-1) από το ΟΑΚΑ για πρώτη φορά στην ιστορία του! Αποδοκιμασίες για Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλο, Βύντρα και πανό κατά των δύο τελευταίων και του Τζίγκερ από τους οργανωμένους! Τέσσερις πόντους μακριά από τους Βοιωτούς και την 5άδα έμειναν οι πράσινοι.Μπουμσόνγκ 3,5 μήνες μετάΜε τον Μπουμσόνγκ να επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά από 3,5 μήνες (από τις 24 Σεπτεμβρίου και το ισόπαλο 1-1 με τον Ατρόμητο) παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Λεβαδειακό. Ο Καρνέζης ήταν στην εστία, με τον... captain (ελέω απουσίας του Βύντρα, που έμεινε τελευταία στιγμή εκτός 18άδας) Γιούρκα στα δεξιά, τον Πίντο στόπερ και τον Σπυρόπουλο (αποδοκιμαζόταν κάθε φορά που ακουμπούσε τη μπάλα) στα αριστερά. Ο Βιτόλο ήταν κόφτης, με τον Ζέκα και τον Σισοκό δεξιά και αριστερά του, τον Μαυρία στο δεξί "φτερό", τον Κουίνσι στο αριστερό και τον Τοτσέ στην κορυφή της επίθεσης.Προβάδισμα με Τοτσέ οι πράσινοιΟ Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μετά το συνδυασμό δύο Ισπανών. Ο Βιτόλο έβγαλε τη σέντρα, ο Τοτσέ νίκησε στον αέρα τον Κυριακίδη και με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τους πράσινους. Αυτό ήταν το 6ο φετινό τέρμα σε 13 συμμετοχές στο πρωτάθλημα για τον επιθετικό από την Μούρθια.Ευκαιρίες ο ΠΑΟ, τσαφ ο "Μπουμ" και... 1-1Οι πράσινοι είχαν δυο καλές στιγμές στο 32' με τον Ζέκα (έβαλε σωτήρια την προβολή ο Ζησόπουλος) και στο 37' με τον Τοτσέ (απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του ο Κυριακίδης), ωστόσο οι Βοιωτοί ήταν αυτοί που έφτασαν στην ισοφάριση στο 38ο λεπτό. Ο Μπουμσόνγκ έκανε λάθος μεταβίβαση προς τα πίσω, στρώνοντας ουσιαστικά στον Βασιλείου που ακολουθούσε, ο οποίος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Νέο λάθος του Γάλλου και 1-2Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έκλεισε στα καρέ του τον Λεβαδειακό για μισή ώρα, όμως δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με καλύτερες στιγμές το σουτ του Κουίνσι στο 53', την κεφαλιά του Σισοκό στο 55' και το φάουλ του Τοτσέ στο 70' που απέκρουσε σωτήρια ο Κυριακίδης. Ενα ακόμη λάθος, όμως του Μπουμσόνγκ στο 75', έφερε την ολική ανατροπή για τους Βοιωτούς, με τον Ακόστα να του κλέβει την μπάλα και να βγάζει την παράλληλη σέντρα για τον Βασιλείου που με προβολή έκανε το 1-2! Ο Γάλλος αποδοκιμαζόταν από την εξέδρα κάθε φορά που ακουμπούσε τη μπάλα μετά και το δεύτερο γκολ του Λεβαδειακού, που πήρε μια ιστορική στην έδρα του Παναθηναϊκού.