15 Φεβ 2013

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Χίμκι - Ολυμπιακός 82-87

Τέλος στο αήττητο της Χίμκι έδωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά το πρώτο κακό ημίχρονο επιβλήθηκε των Ρώσων στο παρκέ και με εξαιρετική εμφάνιση του Κάιλ Χάινς έφτασε στην εκτός έδρας νίκη (87-82). Καθοριστικό καλάθι του Βασίλη Σπανούλη 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση (87-82) στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Χίμκι στη Ρωσία και κατάφερε να δώσει τέλος στο εντός έδρας αήττητο δύο χρόνων της ομάδας του Ρίμας Κουρτινάιτις (9/9 νίκες φέτος).
Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισορροπήσουν σταδιακά το παιχνίδι απέναντι στην Χίμκι, με τον Κώστα Παπανικολάου ευστόχησε στο 24ο λεπτό πέτυχαν το πρώτο τους τρίποντο στον αγώνα (1/10) και με σπουδαίο παιχνίδι του Κάιλ Χάινς έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε 0/9 τρίποντα, την ώρα που οι Ρώσοι χωρίς να πάρουν πολλές προσπάθειες είχαν 2/5, ενώ παράλληλα οι ασίστ ήταν 16 για τους γηπεδούχους και μόλις 3 για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Παρόλα αυτά, τα 0 λάθη τους δεν επέτρεψαν στην Χίμκι να αυξήσει ακόμα περισσότερο την διαφορά στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα και τους "ερυθρόλευκους" στην επανάληψη να κάνουν την ολική επαναφορά.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας για τους Πειραιώτες που κλείνουν με θετικό πρόσημο τον πρώτο γύρο της δεύτερης φάσης. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι την Παρασκευή (22/02, 21:00) κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
Ο αγώνας:
Ο Λόντσαρ έκανε το 4-2 για την Χίμκι στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος είχε μπει ζεστός στο ματς να ισοφαρίζει σε 4-4. Ο Κόπονεν με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 7-4, με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 7-6 και ο Πλάνινιτς να κάνει το 9-7, στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λόντσαρ έκανε το 11-7 και ο Πλάνινιτς ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους Ρώσους (13-7), πέντε λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο.
Ο Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 13-8 και ο Σπανούλης έριξε την διαφορά στο καλάθι (13-11). Ο Αγκοστίν ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-13) και ο Μόνια πέτυχε το 19-13. Ο Σπανούλης έκανε το 19-15, με τον Νίλσεν να σημειώνει το 21-17 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 23-19, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος είχε περάσει στο ματς.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Πέρο Άντιτς μείωσε σε 25-21 και ο Ντέιβις έκανε το 27-23 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κάιλ Χάινς μείωσε σε 27-24, ενώ και πάλι ο Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (29-24). Ο Άντιτς έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους (29-26), ενώ ο Βιτάλι Φριτζόν με τρίποντο έκανε το 32-26 στο 15ο λεπτό του αγώνα.
Ο Κάιλ Χάινς σημείωσε το 32-28 για τους Πειραιώτες και ο Αγκοστίν έκανε το 34-28. Ο Ντέιβις με ακόμα δύο εύστοχες βολές έκανε το 36-28 και ο Σπανούλης με 1/2 βολές πέτυχε το 36-29. Ο Χάινς με κάρφωμα σημείωσε το 36-31 και οι Ντέιβις - Πλάνινιτς πέτυχαν το 39-31, 1:52'' πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Άντιτς μείωσε σε 39-33 και ο Πλάνινιτς έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στην Χίμκι (41-33). Τελικά το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους (43-35), έπειτα από καλάθι του Πέρο Άντιτς.
Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Λόντσαρ ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (45-35), με τον ίδιο παίκτη να πετυχαίνει και το 47-35. Ο Σερμαντίνι έριξε την διαφορά στους δέκα πόντους (47-37) και ο Φριτζόν έκανε 7:43'' πριν τη λήξη της περιόδου το 49-37. Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές σταμάτησαν τον αγώνα, καθώς υπήρξε κάποιο πρόβλημα με το χρονόμετρο.
Ανέβασε την απόδοση του ο Ολυμπιακός
Ο Κώστας Παπανικολάου στο 24ο λεπτό πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι (1/10), μειώνοντας σε 50-40, αλλά ο Λόντσαρ ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (52-40). Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 52-42 και ο Πάουελ έκανε φάουλ στον Λόντσαρ. Ο Κάιλ Χάινς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 52-45, αναγκάζοντας τον Ρίμας Κουρτινάιτις να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Πλάνινιτς σημείωσε το 54-47 κι ενώ ο Χάινς είχε μειώσει για τον Ολυμπιακό.
Ο Σπανούλης έκανε το 54-49 με δύο εύστοχες βολές και ο Ντέιβις με 2/2 βολές πέτυχε το 56-49. Τρίποντο από τον Σπανούλη και 56-52 το 28ο λεπτό. Ο Ντέιβις κάτω από το καλάθι σημείωσε το 58-52, με τον Χάινς να κάνει το 58-54. Ο Ντέιβις ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (60-54), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
Ο Χάινς, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή βραδιά έκανε το 60-56, με τον Ντέιβις να πετυχαίνει το 62-56 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 62-59, μειώνοντας για τον Ολυμπιακό και ο Κόπονεν σημείωσε το 64-59 στο 32'. Ο Σπανούλης με ακόμα ένα τρίποντο για τους Πειραιώτες έφερε τον Ολυμπιακό στο καλάθι (64-62). Ο Πλάνινιτς έκανε το 66-62. Ο Κροάτης γκαρντ έκανε το 68-62, αλλά ο Άντιτς έκανε το 68-65 με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 34'.
Ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων έξι λεπτά πριν τη λήξη με ακόμα ένα τρίποντο ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (68-68), με τον Κουρτινάιτις να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Έισι Λο με ακόμα ένα τρίποντο δίνει προβάδισμα τριών πόντων για τους "ερυθρόλευκους" για να μειώσει ο Αγκοστίν σε 70-71. Ο Λο έκανε το 70-73 στο 36' και ο Κάιλ Χάινς μ καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (70-76).
Ο Αγκοστίν με 1/2 βολές έκανε το 71-76, με τον Κόπονεν να πετυχαίνει το 74-76 με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο Άντιτς έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον Σλούκα ύστερα από δύο εύστοχες βολές να σημειώνει το 74-78. Ο Λόντσαρ μείωσε σε 76-78 και ο Χάινς πέτυχε το 76-80. Ο Πλάνινιτς κάνει το 78-80, με τον Σπανούλη στα 26 δευτερόλεπτα να σημειώνει το 78-82 για τους Πειραιώτες.
Ο Πλάνινιτς με 1/2 βολές σημείωσε το 79-82, με τον Λόντσαρ να κάνει φάουλ στον Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (79-84) για να πάρει ο Ολυμπιακός την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 87-72.
Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87.

Πηγή: Sport 24

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Μελισσανίδης σε Δημητρέλο: «Κακώς ανακατεύθηκε το όνομά μου»

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Πρόταση μαμούθ για Φαλκάο η Τσέλσι

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Η «ΚΑΜΠΑΝΑ» ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ.Τέσσερις αγωνιστικές στους «αιώνιους»!

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:«ΤΟ ΜΑΤΣ ΔΕΝ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΜΑΣ»Φωνάζει ο Παναθηναϊκός και κάνει έφεση!

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Προειδοποίησε Τέρι ο Μπενίτεθ

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Θα την πατήσει σαν την Ρεάλ;

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Γεωργιάδης: «Περνάω δύσκολες στιγμές»