12 Σεπ 2013

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Σαλπιγγίδης: Δεν φοβόμαστε κανέναν στα μπαράζ

Αισιόδοξος για πρόκριση της Εθνικής στην τελική φάση του Μουντιάλ εμφανίστηκε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, τονίζοντας πως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπορεί και στα δύσκολα.
Οι δηλώσεις του στη "Live Sport": Κάπως περίεργο το ματς με τη Λετονία. Φαντάζομαι ότι θα μπορούσατε να εκνευριστείτε ή να παρασυρθείτε σε ένα «φουλ επίθεση» παιχνίδι μετά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος…
Σε τέτοιου είδους παιχνίδια υπάρχει ο κίνδυνος να πέσεις σε παγίδα. Γιατί είναι λογικό αυτού του επιπέδου οι αντίπαλοι να σε περιμένουν για να σε πιάσουν τον ύπνο. Όχι, δεν μου δημιουργήθηκε η αίσθηση της ανασφάλειας κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ένιωθα ότι, αργά ή γρήγορα, θα το βάζαμε το γκολ. Γενικά, άλλωστε, σε μεγάλη σειρά τέτοιων αγώνων η Εθνική έχει αποδείξει ότι τα διαχειρίζεται ώριμα. Όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές.
Ο βαθμολογικός πίνακας αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα του ομίλου;
Νομίζω ναι. Σε γενικές γραμμές, ναι. Από την αρχή φαβορί ήταν η Βοσνία και εμείς. Κρίνεται στις λεπτομέρειες τελικά, όλα παραμένουν ανοιχτά. Λεπτομέρεια, επί παραδείγματι, είναι ότι η Βοσνία πέτυχε πολλά γκολ με το Λιχτενστάιν. Σημαντική, όμως, όπως αποδεικνύεται. Λεπτομέρεια είναι ότι δεν τους νικήσαμε εντός έδρας, παρότι ήμασταν καλύτεροι και είχαμε περισσότερες ευκαιρίες. Λεπτομέρειες θα κρίνουν και τα τελευταία δύο ματς. Πιθανότατα θα πάμε στο μπαράζ, αλλά το έχουμε ξαναζήσει και τα καταφέραμε. Αυτή η Εθνική μπορεί και στα δύσκολα, το έχει αποδείξει.
Μήπως είναι πιο ωφέλιμο για την Εθνική ότι πλέον είναι απολύτως συνειδητοποιημένη για τα μπαράζ; Ότι η εικόνα είναι ξεκάθαρη πια;
Μπορείς να το δεις και από αυτή την οπτική γωνία. Ναι, μπορείς να το πεις. Αλλά, επαναλαμβάνω, υπάρχουν ακόμη δύο ματς. Και, αν πάμε στα μπαράζ, δεν έχουμε κανέναν να φοβηθούμε.
Τι σημαίνει για αυτή την ομάδα, τους παίκτες και τον προπονητή, αλλά και συνολικά για το ελληνικό ποδόσφαιρο η πρόκριση σε δεύτερο σερί Μουντιάλ; Είναι το ταξίδι και η εμπειρία, που λέμε, ή αφήνουμε και μία παρακαταθήκη για το μέλλον και δείχνουμε τον δρόμο στους επόμενους, όπως η γενιά του 2004;
Πρέπει να είμαστε παρόντες σε όλα τα σπουδαία ποδοσφαιρικά ραντεβού. Εφόσον τα καταφέρουμε, θα συνεχίσουμε, δεν σταματάμε! Θα παίξουμε, θα δώσουμε το 100% και θα συνεχίσουμε για το επόμενο Euro. Δεν είμαστε μια τεράστια χώρα, με σπουδαία ποδοσφαιρική παράδοση. Είμαστε μια χώρα που προοδεύει ποδοσφαιρικά και στέκεται σταθερά σε ένα σημείο υψηλό τα τελευταία 10-11 χρόνια

Πηγη:sport.gr

Live Streaming.18:45 Greece vs Spain EuroBasket 2013

Live Streaming.22:00 Slovenia vs Italy.EuroBasket 2013 Eastern European Summer Time