27 Σεπ 2013

Live Sreaming.20:15 Olympiakos - Besiktas 87-86

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 87-86

Ο Ολυμπιακός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Μπεσίκτας με 87-86, έπειτα από καλάθι του Λοτζέσκι κι ενώ η κανονική διάρκεια της αναμέτρηση είχε βρει τις δύο ομάδες στο 78-78. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 24' βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ με 15 πόντους (32-47).
Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση στον τελικό του "Rixos Cup" της Μπεσίκτας με 87-86.
Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες στο 78-78, με τον Σέντρικ Σίμονς να διαμορφώνει στην εκπνοή του αγώνα το τελικό σκορ.
Στην παράταση οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Πειραιώτες τελικά να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα με 87-86, ύστερα από καλάθι του Ματ Λοτζέσκι στην εκπνοή.
Η Μπεσίκτας προσπάθησε να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να τρέξει και τα κατάφερε, καθώς να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-13. Οι Τούρκοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους στο σκορ. Ο Λόφτον με διαδοχικές βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα (16-23), καθώς ο Έισι Λο είχε χρεωθεί με φάουλ και τεχνική ποινή. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με δύο πόντους του Μπρεντ Πέτγουεϊ έκλεισαν το ημίχρονο στο -3 (30-33).