27 Ιαν 2014

Live Straming.19:15 Olympiacos vs Ilisiakos Athens 83-73

Ολυμπιακός - Ηλυσιακός 83-73

Αν και ο Ηλυσιακός βρέθηκε στο +15 (19-34) στο 16', ο Ολυμπιακός αντέδρασε έχοντας για πρωταγωνιστή τον εξαιρετικό Μουν (15π), φτάνοντας στη νίκη με σκορ 83-73 στο ΣΕΦ.

Για την 15η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας με δυσκολία τον Ηλυσιακό με σκορ 83-73. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους διαφορά στο 16' (19-34), αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν, εκμεταλλευόμενοι το κρεσέντο του Σπανούλη, αλλά και το εντυπωσιακό ντεμπούτο του... αέρινου Μουν, φτάνοντας στο τέλος στην επικράτηση.

Ο πρωταγωνιστής
Ο εντυπωσιακός Τζαμάριο Μουν ήταν το πρόσωπο, αλλά και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, δείχνοντας στην πράξη την ικανότητα του στο περιφερειακό σουτ, αλλά και τα αθλητικά του προσόντα, καρφώνοντας με θεαματικό τρόπο όποτε έβρισκε την ευκαιρία Θετικό ντεμπούτο από τον Αμερικανό, ο οποίος τελείωσε το ματς με 15 πόντους (4/4δ, 2/4τρ, 1/1β, 2ρ, 1ασ) σε 20 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το παιχνίδι
Στο κρεσέντο του Σπανούλη λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, καθώς με τρίποντο, μπάσιμο και ασίστ στον Περπέρογλου, έδωσε μία διαφορά ασφαλείας (62-53) στον Ολυμπιακό, την οποία και διατήρησε, φτάνοντας στη νίκη.
Ο αριθμός του αγώνα
Το +15 του μαχητικού Ηλυσιακού, καθώς στο 16' προηγήθηκε με σκορ 19-34, δημιουργώντας ανησυχία στον Ολυμπιακό.
Το ματς
Ο Ολυμπιακός στις πρώτες επιθέσεις του προσπάθησε να σκοράρει από το "ζωγραφιστό", έβρισκε λύσεις, αλλά έκανε και λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας. Προηγήθηκε με 4-2 με τον Πρίντεζη, με τον δραστήριο Καββαδά να βγάζει καλές άμυνες, αλλά ο Ηλυσιακός αντέδρασε άμεσα φτάνοντας στο +4 (4-8). Ο Καββαδάς έφερε το ματς στα ίσα (8-8), ενώ στη συνέχεια ο Στέφενες προσέφερε highlight με alley-oop κάρφωμα. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια αμύνθηκαν με ζώνη και παίζοντας έξυπνα στην επίθεση πήγαν στο +6 (8-14). Οι Πειραιώτες δεν πέτυχαν ούτε ένα τρίποντο στην πρώτη περίοδο, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους κιτρινόμαυρους στο +7 (11-18).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό ο Μουν, με τον Περπέρογλου να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο των Πειραιωτών στο ματς (14-20) ύστερα από 0/8. Ο Ηλυσιακός έφτασε στο +10 (14-24), ο Μουν ήταν εύστοχος από τα 6.75 (17-24), αλλά οι φιλοξενούμενοι με κάρφωμα του Στέφενς εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (19-34) στο 16'. Στη συνέχεια ο Παπαπέτρου κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ σε σπρώξιμο πάνω του, με τον Μπαρτζώκα να διαμαρτύρεται έντονα και να δέχεται τεχνική ποινή. Οι ερυθρόλευκοι ακολούθως βρήκαν ρυθμό και με 6-0 σερί μείωσαν (29-38), ύστερα από... αέρινο κάρφωμα του Μουν. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σίμονς κέρδισε γκολ-φάουλ, έχασε την βολή αλλά στην εκπνοή ο εντυπωσιακός Μουν με φόλοου κάρφωμα μείωσε στον πόντο (39-40), φτάνοντας τους 10 πόντους σε 10 λεπτά.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με μπάσιμο του Σπανούλη (41-43), ενώ στη συνέχεια είχαμε "βομβαριδμό" τριπόντων από τους Μάντζαρη-Σπανούλη, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +4 (49-45) και τον Ηλυσιακό να επιμένει στην άμυνα ζώνης. Ο Χατζής από την περιφέρεια μείωσε σε 51-48, ο Πρίντεζης πήρε μπρος (53-48), αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βρίσκουν στόχο από τα 6.75 μέτρα (53-51). Ο αρχηγός των γηπεδούχων με τρίποντο, μπάσιμο και ασίστ στον Περπέρογλου ανέβασε την διαφορά στο +9 (62-53), με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με σκορ 64-58.
Στην τελευταία περίοδο, ο Καββαδάς από το "ζωγραφιστό" διαμόρφωσε το 66-61, με τον Ολυμπιακό στις επόμενες επιθέσεις του να είναι άστοχος, κάνοντας και λάθη στην δημιουργία, αλλά ο Κόλινς με τρίποντο έδωσε...ανάσα στους Πειραιώτες (69-61) στο 34'. Οι Πειραιώτες έβγαζαν άμυνες και έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, αλλά αδυνατούσαν να βάλουν το εύκολο καλάθι, με τον Ηλυσιακό να παραμένει στην διεκδίκηση του ματς (71-66). Ο Μουν αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (74-66), ενώ στη συνέχεια κάρφωσε για μία ακόμη φορά την μπάλα στο καλάθι (79-68), με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν τους κιτρινόμαυρους με σκορ 83-73.
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 39-40, 64-58, 83-73
Ανά δεκάλεπτο: 11-18, 28-22, 25-18, 19-15

Πηγή: Sport 24

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Από το αεροδρόμιο στο... γήπεδο

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Ο νέος νόμος δείχνει ανακατασκευή της Λεωφόρου

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Εργοτέλης-Παναιτωλικός 0-1: Το γκολ και οι καλύτερες φάσεις (video)

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Η τελευταία συνέντευξη του Ντουντού πριν φύγει από τον Ολυμπιακό

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Μπελάς για ΟΦΗ, Εργοτέλη, πλήρωσε ο Παναθηναϊκός!

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Μπουφόν: «Με ανησυχεί η απόσταση από τη Ρόμα»

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:«Ανανεώνει με Άρσεναλ ο Βενγκέρ»

Live Straming.19:15 Olympiacos vs Ilisiakos Athens Μπασκετ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠ Χ.ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ.ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β/Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ.Α.Σ ΜΑΝΗΣ-ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ 2-3 ημιχρ. 0-3

Live Streaming.22:30 New York Knicks vs Los Angeles Lakers 110-103 NBA

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Επτακόσιες και δεν σταματάει ο Τσάβι (vid)

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Χωρίς Κάλογουεϊ στο ΣΕΦ η Ουνικάχα

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Πήγαν για κόλπο και μπερδεύτηκαν

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Αλήθειες για τον Βάις

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Κύπελλο Ελλάδας: Παππάς στο Φάληρο, Κουκουλάκης στη Λεωφόρο

ΕΥΡΩΤΑΣ ΕΛΟΥΣ:Τα καρφώματα της εβδομάδας στο NBA