15 Μαΐ 2014

Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 7-6

Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 7-6Η Βουλιαγμένη πήρε προβάδισμα στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο των γυναικών, επικρατώντας με 7-6 του Ολυμπιακού στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Πρώτος τελικός στα νότια προάστια και με κορυφαία την Αγγελική Γερόλυμου η οποία σημείωσε τέσσερα τέρματα, οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση των κεκτημένων τους κόντρα στον Ολυμπιακό, που ξέσπασε στη δεύτερη περίοδο, δεν είχε όμως διάρκεια. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου το Σάββατο (17/5) στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Σκληρός ο τελικός στον Λαιμό, με τη Βουλιαγμένη να μπαίνει με διάθεση στην πισίνα και να παίρνει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμα με 3-0. Οι ερυθρόλευκες αντιμετώπισαν προβλήματα από το πολύ καλό στήσιμο στην άμυνα του αντιπάλου, κάτι που άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Τα δύο τέρματα της Αβραμίδου, που τέθηκε και πάλι στη διάθεση του Χάρη Παυλίδη και ένα από την Μπούικα έφεραν πολύ γρήγορα τις δύο ομάδες στο 3-3, με τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά να ανεβάζει την απόδοσή του υποχρεώνοντας το συγκρότημα του Κώστα Δήμου να μείνει για 12 λεπτά χωρίς τέρμα.

Το τέρμα της Ασημάκη στις αρχές του 3ου οκταλέπτου αφύπνισε τις συμπαίκτριές της και κάπου εκεί ανέλαβε… δράση η Γερόλυμπου, η οποία με δύο τέρματα, το ένα από τη θέση του πέναλτι έφερε τη Βουλιαγμένη στο +2 (6-4). Η Μαργαρίτα Πλευρίτου μείωσε στο τέρμα, όμως η απώλεια της Μπούικα με τρίτη αποβολή στα τελευταία λεπτά δεν βοήθησε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό. Η Γερόλυμου φρόντισε να διατηρήσει τη διαφορά των δύο τερμάτων, το ίδιο και η Κούβδου, η οποία με δύο επεμβάσεις δεύτερα πριν ολοκληρωθεί το ματς –γενικότερα ήταν εξαιρετική καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, όπως και η Διαμαντοπούλου στην αντίπαλη εστία- «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα της. Η Τετζαλίδου απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ σχεδόν στην εκπνοή.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 0-3, 3-1, 1-2.
Βουλιαγμένη (Κώστας Δήμου): Γερόλυμου 4, Ρουμπέση 1, Κοντογιάννη 1, Ασημάκη 1.
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Αβραμίδου 2, Μπούικα 2, Μ. Πλευρίτου 1, Τετζαλίδου 1.

Πηγή: Gazzetta

Παίζει με τη… φωτιά το Αμβούργο, 0-0 με Γκρόιτερ Φιρτ

Live Streaming.21:30 Hamburger SV vs SpVgg Greuther Furth 0-0 (Πλει Οφ)j Bundesliga

Mundial 2014: Η παρουσία της Ελλάδας στα δύο προηγούμενα Παγκόσμια Κύπελλα(video)

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 83-77